MŮJ PŘÍBĚH

Jak vypadá můj start do nového dne?

Hurá, ráno! Vylítnu z postele a po rituálu v koupelně zamířím do kuchyně rovnou ke svému smoothie makeru. Tak co dáme dneska? Chvíli nepřítomně civím do lednice, pak se proberu, všechnu zeleninu a ovoce z ní poberu, naházím do smoothie makeru a vytvořenou barevnou kaši do misky na... ale no tak, naleji samozřejmě :)! Nazdobím semínky a čerstvým ovocem a tra dááá, umělecké dílo na talíři mi už dělá krásné ráno.

Smoothie miska,
nejkrásnější snídaně na světě

Jsem blázen do snídaní jako jsou smoothie miska, vločková kaše nebo mug cake. Baví mě vymýšlet jejich stále nové a nové chuťové obměny. Cizrna, tofu a brokolice dělají u oběda společnost mému žaludku skoro každý týden... Cvičím, běhám, bruslím, lyžuji, lezu po skalách. Snažím se žít ohleduplně nejen ke svému tělu, ale i k přírodě. Medituji a učím se být spokojená se svým tělem i se svým životem. Ano, zdravý životní styl je mou vášní. A co mě k tomu všemu přivedlo? Pár důvodů bylo, ale ten hlavní byl zcela prostý: jen jsem chtěla zhubnout.

Jak jsem přibrala, aneb milá kila, vítáme vás

Narodila jsem se s tou známou diagnózou „Projdu kolem cukrárny, už mám kilo nahoře“, takže jsem v průběhu života rok od roku plíživě nabírala kilčo za kilčem. Vždy, když mě vyděsila číslice na displeji váhy, nasadila jsem nějakou drsnou dietu, dokud se neobjevilo nějaké milejší číslo. A pak jsem opět na čas usnula na vavřínech, dokud mě nevyděsila číslice na váze, a tak jsem opět intenzivně hubla... A tak pořád dokola, znáš to :).

Když mi bylo třicet let, rozhodla jsem se ukončit svou patnáct let dlouhou kuřáckou kariéru a ze dne na den jsem přestala svoje plíce mučit cigaretovým čoudem a vyfasovala hned šest kilo jako dárek za moje vítězství nad nikotinem. A ne, nežrala jsem. Opravdu jsem si nenahrazovala cigaretu pytlíkem brambůrků. Ne, já naopak dokonce nasadila drsnou dietu, ale přesto mi to bylo k ničemu.

Rok na to se mi podařilo otěhotnět a jako bonus přilítlo dalších neuvěřitelných dvacet kilo! Proč jsem se jich hned nezbavila? Místo toho, abych se věnovala tomu, jak je odlifrovat pryč, měla jsem úplně jiné starosti, prožívala jsem si takové své osobní malé peklo na Zemi.

Nejkrásnější období v životě ženy?

Prošla jsem si slušnými poporodními depresemi. Trápily mě stavy úzkosti, stíhaly mě noční můry, v noci jsem ječela ze spaní, bála se znovu usnout... Do toho úmrtí
v rodině a neustálé přemýšlení o smrti. Navíc se mi nedařilo kojit, pořád jsem jenom brečela a nespala. Prostě vůbec nespala. Na spánek nebyl čas. Pár minut a zase honem vstávat, miminko mě potřebuje. A čas na jídlo? No, neblázni!

Když jsem prošla kolem zrcadla, cítila jsem ke svému tělu silnou nenávist. Styděla jsem se vycházet ven. Měla jsem pocit, že každý, kdo se se mnou baví, nemyslí během našeho hovoru na nic jiného než: „Pane bože, ta ale přibrala!“ Prý nejkrásnější období v životě... chvíle s miminkem byly samozřejmě to nejkrásnější, co jsem kdy v životě zažila, ale celkově jsem se cítila fyzicky i psychicky úplně nejvíc pod psa jako nikdy za celou svou existenci.

Závislák na sladkém

Jak už to tak bývá, špatná strava je často důsledkem zlé životní situace. Vždycky jsem měla ráda sladké, v těhotenství jsem si na něm vypěstovala závislost a po porodu jsem svou neřest dotáhla k dokonalosti. Nebyl čas, nebyla energie, člověk byl unavený, nevyspalý, vystresovaný, takže to doma jistila krabice plná müsli tyčinek, čokoládových tyčinek, sušenek a dalších kravin. Nic jiného jsem v tu dobu nebyla schopná pozřít, rychlá energie do žíly a hotovo. Není čas marnit čas! 

Proč jsem pořád nešťastná?

Ty nejhorší stavy odezněly během pár měsíců samy. Fyzická únava se zmírnila, jakmile jsem začala spát alespoň pár hodin v kuse. A čím méně jsem byla unavená, tím více ubývalo černých mraků na duši a do mého jídelníčku postupně přibývaly i jiné potraviny než jen sladkosti. Ale asi ještě rok po porodu se mě deprese držela jako klíště.

Miminko bylo největší štěstí na světě, které si člověk do té doby neuměl představit ani z rychlíku, ale u mě na pozadí toho všeho probíhalo ještě cosi... zvláštní pocit, že tady něco nehraje. Proč jsem ještě stále nešťastná?

Pátrám a sonduji a docházím k závěru, že je to nejspíš pocitem, že s mateřstvím ti skončí život, s dítětem už nic nemůžeš, holčičko. Prožívám jakési doběhnutí do cíle a mám pocit, že už nic dalšího mě nečeká. Tak manžela mám, bydlení mám, teď vychovat děti a umřít.

Ale já nechci být tou klasickou uhoněnou matkou znuděnou životem! Chci být pro svého syna veselá maminka, aby i on mohl být veselé miminko.

Chci být pro svého manžela spokojená manželka, ne ufňukaná troska, co neví, co se životem.

Chtěla jsem být sama pro sebe alespoň snesitelná, protože vydržet sama se sebou bylo to nejhorší!

Život ještě nekončí

Byla to dlouhá cesta a spousta práce sama na sobě, přečetla jsem plno knih a shlédla kvanta videí, pokládala jsem si milión otázek a hledala na ně odpověď... a nakonec se povedlo, stala jsem se úplně jiným člověkem. Pochopila jsem, že život ještě nekončí, ale právě začíná!

Celý život na něco čekáme, než nám dojde, že čekáme jen a jen na sebe. To ty sám musíš vzít svůj život do vlastmích rukou a začít něco dělat, s tím ti nikdo jiný nepomůže. 

Došlo mi, že musím mít nějaké životní cíle. A tak jsem začala pátrat v paměti, co bylo kdy mým snem. Vše jsem si sepsala a začala si jedno po druhém plnit. Chci cestovat. Chci podnikat. A chci zhubnout!

Od porodu jsem zhubla skoro dvacet kilo a dál na sobě pracuji. Ve zdravé stravě jsem našla vášeň, která už mě nikdy neopustí. Vyrovnala jsem se s tím, že už asi nikdy nebudu Twiggy, ale důležité pro mě je, že se cítím dobře a mám se ráda taková, jaká jsem. Líbí se mi můj život, jsem na sebe pyšná, že jsem se konečně probudila a začala něco dělat. Díky zdravé stravě se cítím plná energie a díky zdravému nastavení mysli a meditacím konečně vím, jak být šťastná.

Byla bych moc ráda, kdybych mohla právě i tobě pomoci probudit se a začít konečně žít, cítit se skvěle, zdravě jíst, cvičit a zdravě myslet! Zkrátka žít můj "Barevný život" :). A proto vzniknul tento blog. 

Chceš zhubnout, ale pořád nevíš, jak začít? Přečti si můj článek: Jak zhubnout a už nikdy nepřibrat.

Chceš mít pravidelný přísun zdravých receptů, smoothie receptů a motivačních článků, aneb pojedeme v tom spolu? Pak sleduj tento blog nebo se staň fanouškem mé stránky na Facebooku Barevný život.

Chceš být součástí přátelské malé facebookové skupiny, kde se vzájemně hecujeme a podporujeme na své cestě za zdravým fit životem? Přidej se k nám do skupinky.

Máš něco soukromého na srdci? Napiš mi na eva@evinaholikova.cz.