Co je to smoothie bowl, aneb proč si zamilovat barevné misky

Pojem smoothie už jsi nejspíš někdy slyšela. Je to ovoce, případně ovoce v kombinaci se zeleninou, rozmixované v malém kuchyňském robotu, smoothie makeru. Do lahodného nápoje se občas přidává voda, led, mléko, rostlinné mléko a další. Pití smoothíček se v poslední době stává čím dál populárnější. Je to zdravé, je to chutné, zhubneš, posílíš imunitní systém, je to cool a šik.

Jenže…

Se smoothíčky jsem začala někdy v roce 2015. Ještě nyní si vybavuji ten pocit, když jsem s nadšením otvírala krabici se svým prvním smoothie makerem jako malá holčička otvírající první dárky pod vánočním stromečkem. Těšila jsem se na to, jak už nebudu snídat nic jiného. Každý večer si připravím čerstvé ovoce, ráno jen umixnu a jdu. A cestou autem do práce ovocné pyré pěkně zaplní moje bříško.

A chvíli tak moje snídaně skutečně vypadaly

O pár měsíců později jsem však otěhotněla a víš, co doprovází toto šťastné období zejména v začátku? Ano, máš pravdu, já to řeknu jemněji: nevolnosti a časté objímání záchodové mísy. Těhotným ženám bývá špatně z jídel, které mají rády, anebo naopak bouchají prapodivné kombinace jídel, které by nikdy dříve nevložily do úst. A tak se stalo najednou i mně, že mě opustila chuť na má milovaná smoothíčka a ještě dlouho po skončení těhotenství jsem nebyla schopná vypít cokoliv kašovitého.

Sbohem, smoothie

Na dlouhou dobu jsem se této pochoutky úplně vzdala, smoothie maker uložila na dno šuplíku a zapomněla, že něco takového existuje. Až jsem jednoho dne listovala časopisem a tam to na mě vybaflo! Křičící titulek „Připravte si smoothie bowl“ a pod ním krásná fotka misky hýřící všemi barvami!

Co je to smoothie bowl?

No, tak, Evino, už nám to konečně řekneš? Už jsem v půlce článku a odpověď, kterou mi slibuje titulek, pořád nikde!

Ano, ano, už jdu na to!

Smoothie bowl, nebo chceš-li česky: smoothie miska, je ve zkratce smoothie hustší konzistence nalité do misky a nazdobené ovocem a semínky.

Základem každého takového smoothie určeného do misky je ovoce, případně ovoce plus zelenina. Pak se přidává mléko, jogurt nebo rostlinná mléka… Často potkáš v receptech i různá oříšková másla, semínka nebo vločky. A neměla by chybět alespoň jedna superpotravina.

Pro mě jsou tyto misky naprostá revoluce ve smoothie světě! Byla to láska na první pohled. Velmi mě baví nejen to, jak chutnají, ale i to, že samotný proces přípravy této pochoutky připomíná spíše kreativní tvoření z dílny výtvarného umělce. A tím také naplňuje myšlenku, na kterou často kladu důraz, že jídlo by se mělo připravovat s pečlivostí a láskou.

Proč jídlo pít, když ho máme jíst?

Možná sis ani nemusela projít těhotenstvím, aby ti také nevyhovovalo pití něčeho, co připomíná přesnídávku. Ale tuhle báječnou kaši nalít do misky, přidat třeba lahodnou granolučerstvé ovoce a pochutnat si na plnohodnotném jídle pěkně lžičkou, to už dává větší smysl.

Smoothie miska je vítěz

V čem je ještě smoothie miska lepší než klasické smoothie? Smoothíčko je vlastně jen nálož sacharidů, která ti rychle zvedne hladinu cukru v krvi, což má za následek, že po krátké době máš opět hlad. Ovšem když k ovoci přidáš ještě zeleninu, vločky, semínka, tvaroh a nějaký zdravý tuk, třeba v podobě lžičky mandlového másla, máš zdravé plnohodnotné jídlo, které obsahuje nejen plno vitamínů, ale také plno minerálů a dalších tělu prospěšných látek a hlavně v sobě tak zahrnuje i důležité bílkoviny a tuky, takže tě dostatečně zasytí na dlouhou dobu a dodá tělo přesně to, co potřebuje.

A proč ještě milovat smoothie misky?

Podle mě je to nejkrásnější snídaně na světě. No, viděla jsi někdy na talíři něco krásnějšího a barevnějšího? Úplně jsem propadla smoothiemánii, často večer přemýšlím, jakou kombinaci ovoce a zeleniny si ráno připravím a jak to pěkně nazdobím. Hotové umělecké dílo mi pak vždy vytvoří úsměv na tváři. Připadám si jako Piccaso, který právě dokončil svůj velkolepý obraz a vykouzlím si tak krásné nové ráno.

Pár mých nápadů na smoothie misky najdeš v receptech

Co ty? Vytvořila jsi si někdy smoothie misku? Jak vypadala? Jaké jsi měla u toho pocity? Nebo nevíš stále, jak na to?  Dej mi vědět do komentáře.

Jsem nadšenec do zdravého životního stylu a průkopník smoothie bowls. Zdravě myslet, zdravě jíst, hýbat se, plnit si své sny, meditovat, smát se a žít teď... to je můj Barevný život, tak ho pojďte žít se mnou. Více o mně se dozvíte zde >> Napsat mi můžete na eva@evinaholikova.cz nebo na facebooku >>
Komentáře