20 důvodů, proč si zamilovat běhání

 

Už jste si někdy byli zaběhat? Ještě nikdy jste to nezkusili? Bojíte se toho? Nebo jste zkušený ostřílený běžec? Ať už tak nebo tak, pojďme se podívat na to, proč je dobré běhat. My, co běháme, si připomeneme, proč to tak milujeme. A vy, co jste to ještě nikdy nezkusili, kdo ví, třeba konečně najdete ten svůj pravý důvod, proč konečně začít!

1. JE TO DROGA
Vyrazíte běhat jednou a už v tom lítáte, zkrátka ten pocit překonání se chcete znovu zažít. Jistě i vy máte ještě v živé paměti, jak jste nesnášeli na základní škole běhat „patnáctistovku“. Určitě si ještě dnes pamatujete to pálení v krku a tu chuť krve na jazyku.
Jenže když překonáte ten strach, poběžíte sami podle sebe, ne podle stopek paní učitelky, tak odhalíte, že vás běh nebolí a celé je to vlastně zábava. A ten pocit neskutečný hrdosti sám na sebe, že přes všechny ty negativní zážitky jste šli sami a dobrovolně běhat, ten prostě chcete zažívat znovu a znovu!

2. KOMPENZACE SEDAVÉHO ZAMĚSTNÁNÍ
Dobře, asi jakýkoliv pohyb kompenzuje prosezenou zadnici přilepenou k židli před počítačem, ale mně osobně připadá běh nejefektivnější. Minimálně představím-li si naše tělo jako předmět v prostoru, při posilování stojí na místě, při aerobiku a podobných cvičení se klátí z místa na místo, ovšem při běhu tělo vyskočí vpřed z 0 na 100%.

3. BUDETE SE CÍTIT HUBENĚJŠÍ
Každý věří, že běhání je nejúčinnější fígl jak zhubnout. Věř a víra tvá tě uzdraví, aneb již po prvním tréninku se budete cítit jako modelky. Nevěříte? Zkuste to. Poběžíte pár minut, pot z vás bude odstříkávat, budete funět jako vystrašená opice, vydáte ze sebe maximum jako nikdy předtím, a tak získáte pocit, že určitě už v ten moment máte minimálně o pět kilo méně!

4. BUDETE HUBENĚJŠÍ
No, popravdě, první „jen pocit“ se časem změní ve skutečnost. Zhubnete. Neznám moc lidí, kteří by pravidelně běhali a byli tlustí.

5. BĚH JE PŘÍRODNÍ ANTIDEPRESIVUM
Cokoliv mě trápí, jdu to vyběhat. Jsem-li ve špatné náladě, jdu se vyběhat. Naštval vás šéf v práci? Obujte si svoje botky samochodky a vyrazte. Po každém běhu se cítím dobře naložená a plná energie jako po týdnu stráveném na pláži u moře. Opravdu!

6. NEBUDOU VÁS BOLET ZÁDA
Také trpíte na časté bolesti zad a šíjových svalů? Běh je nejpřirozenějším pohybem pro kostru člověka… a vlastně i každého živočicha na Zemi, který je toho schopen. Mně osobně běhání od problémů s pohybovým aparátem pomohlo. Jak to přesně funguje? Nejsem fyzioterapeut, takže to tajemství vám neprozradím. Jen vím, že běh je ten klíč k životu bez bolesti zad. Teda pokud vaše záda netrápí něco vážnějšího, jako třeba vyhřezlá ploténka, pak samozřejmě na běh zapomeňte. Mluvím zde o bolestech zad způsobených dlouhým sezením, častým řízení vozidla apod.

7. SEBELÁSKA
Na tento pojem už začínám být trochu alergická, protože nás bombarduje ze všech stran. A já sama jsem ještě donedávna dost tápala: „Mít ráda víc samu sebe a jak jako?! Mám si psát nějaké líbesbrífy, nebo co? Nic si před zrcadlem říkat nebudu, na to zapomeňte!“ Dnes už tomuto pojmu rozumím. Že vy stále ne? Jděte si zaběhat a hned pochopíte, co znamená milovat sám sebe :)!

9. MLADŠÍ VZHLED
Vídáte v televizi, v časopisech všechny ty slavné sportovce? A co modelky, herce, zpěváky? Proč všichni vypadají, jako když je právě vyplivla továrna na hollywoodské hvězdy? Zapomeňte na to čecháčkovské „protože prd dělají“, je to právě naopak, dělají mnohonásobně víc než my běžní smrtelníci. Tráví hodiny v posilovně, svá těla zásobují jen kvalitní zdravou stravou a mnoho dalšího. A věřte nebo ne, drtivá většina z nich, ano, bohužel, je to tak, běhá!

10. BUDETE ZDRAVÍ A FIT
Každým sportem si dopomůžete k větší ohebnosti těla a lepší imunitě. Ovšem pokud vyběhnete ven za každého počasí, přidá se k pohybu i faktor otužování, k tomu vysoká míra endorfinů (hormonu štěstí, který se vyplavuje při běhu ve velkém množství) a dohromady dostanete koktejl pevného zdraví.

11. MŮŽETE VÍC PAPAT
Běhání patří k těm aktivitám, jež nám zajistí největší výdej kalorií. Jestliže je tedy při hubnutí jídelníček stále váš problém, jděte si zaběhat a pak si s klidným svědomím dopřejte svůj oblíbený prohřešek. Ehm, opravdu tím myslím občas  jedno! pivo, jeden! hamburger nebo jeden! dortíček. Ne, že si budete myslet, že když běháte, můžete žrát jak zjednaní! Né né, bohužel až tak zázračně běh nefunguje :). 

12. NEUSTÁLÉ POSOUVÁNÍ HRANIC
To, co na běhu miluji asi nejvíc, je to, že se donekonečna mohu zdokonalovat. Pořád je prostor pro to běhat rychleji, nebo běhat delší vzdálenosti, zkoušet intervalové tréninky, běh do schodů apod. A opravdu i s každým dalším jednotlivým tréninkem ucítíte, jak se zlepšujete! Dnes máme koneckonců k dispozici i spoustu aplikací, které vám ukáží váš posun naprosto přesně.

13. POBYT V PŘÍRODĚ
Běhat se dá i na běžeckém pásu, ovšem toho nejsem úplně příznivcem. To, co dělá běh během, je právě ten osvobozující pobyt venku, ten voňavý čerstvý vzduch, ten velkolepý výhled do krajiny, ten neuvěřitelný zážitek, když tě cestou nečekaně stihne déšť, sníh nebo dokonce bouřka!

14. NESTOJÍ TO SKORO ŽÁDNÉ PENÍZE
Nebudu lhát, při nezbytné koupi pořádné běžecké obuvi, která nejen potěší vaše oči, ale doopravdy i odlehčí vašim kloubům, musíte sáhnout do kapsy docela hluboko. Ale kvalitní boty vám vydrží i několik let. Pak už jen zainvestovat do funkčního oblečení, pokud se hodláte stát drsným běžcem, který se nevzdává ani v zimních měsících. A už si to jenom pelášíte. Vše zdarma. Žádná permanentka. Žádný trvalý příkaz komusi. Žádný placený vstup. Prostě jen vy, vaše tenisky a vaše pevné odhodlání.

15. MŮŽU TO DĚLAT KDYKOLIV A KDEKOLIV
Ale na co myslíte :)? Pořád jsme u tématu běhání, ano? Líbí se mi, že nemusím na nic čekat, na žádného instruktora, na vhodný čas, na vyhovující prostory, na svého parťáka, svého protihráče nebo dokonce celý tým lidí, který by hrál se mnou. Můžu se sebrat kdykoliv kdekoliv a prostě vyrazit. Ale prosím, v tom elegantním kostýmku budete o polední pauze na Staroměstském náměstí asi vypadat přeci jenom trochu divně.

16. VÍCE ENERGIE
Znáte ten tíživý pocit, když ležíte na svém pohodlném gauči a ten dálkový ovladač na televizi je tak daleko, a tak poprosíte dalšího člena domácnosti, aby vám ho donesl?
Ten zoufalý pocit, když vyrazíte třeba ke svým oblíbeným sousedům na návštěvu a přede dveřmi jejich domu zjistíte, že jste doma zapomněli tu láhev vynikajícího vína, kterou jste jim chtěli donést, a musíte se vrátit?
Nebo ten deprimující pocit, když vám dopere pračka a vy si říkáte: „A sakra, už? Teď to mám dojít pověsit?!“
Mmm, jak bych ten pocit nazvala…lenost :)? Ano. Tak to s běháním skončí, vážení. Budete se cítit plni energie a nic nebude problém! Protože kdo uběhne 5 km, dojde v klidu i dva metry pro ovladač k televizi.

17. PŘESTANETE KOUŘIT
Možná se vás tento bod netýká, dnes už kouří opravdu málo lidí, ale přesto ho musím zmínit. Neslibuji zázraky, že by vás běhání nějak zázračně odnaučilo kouřit, ale určitě vám můžu zaručit, že nad tím minimálně začnete dost vážně uvažovat!

18. STANETE SE ELITOU KRÁSNÝCH LIDÍ
Oooo, vážně? Podle serveru Jenpromuze.cz (ano, chodím na něj a ráda, no a co) běhají dle nějakého zaručeně hluboce vědeckého výzkumu krásní lidé! Zamyslete se, nejenže i vy budete krásní (nebo abych byla přesnější, krásnější, protože krásní už jste), ale také si představte, kolik krásných lidí na své běžecké trase můžete potkat!

19. PROSTŘEDEK K SEZNÁMENÍ
Tímto bodem vlastně rovnou navazuji na bod předešlý. Když začnete běhat, otevře se před vámi krásný nový svět plný nových možností, nových přátelstvínových zajímavých témat k řeči. A to se vyplatí!

20. SVOBODA
Jak už to tak bývá, to nejdůležitější na závěr. Co si za tímto bodem představit? Slovo svoboda je pro mne osobně synonymem k slovu běh. Neumím to moc popsat ani vysvětlit. Zkrátka obujte boty a jděte to vyzkoušet!

No, závěrem se vám musím přiznat, že i já jsem tímto článkem namotivovala samu sebe jít si zaběhat. Už jsem za ta léta skoro zapomněla, proč to dělám, a teď jsem si připomněla, jak úžasnou součástí mého života běh je. No nic, dost řečí, jdu se převléknout a mažu ven…

A co vy? Stále vás běh neláká? Nebo máte velkou nadváhu, a tak byste neměli zatěžovat svoje klouby? Vyražte na svižnou procházku! Podle některých odborníků je takový pohyb dokonce lepší než běh!

A nezapomeňte mi napsat do komentáře, jestli běháte, jak dlouho a co vám to dává. Zapomněla jsem něco důležitého zmínit? Co je právě pro vás ten hlavní důvod, proč běh milovat? Inspiroval vás tento článek k prvnímu vyběhnutí? Dejte mi o tom vědět.

Jsem nadšenec do zdravého životního stylu a průkopník smoothie bowls. Zdravě myslet, zdravě jíst, hýbat se, plnit si své sny, meditovat, smát se a žít teď... to je můj Barevný život, tak ho pojďte žít se mnou. Více o mně se dozvíte zde >> Napsat mi můžete na eva@evinaholikova.cz nebo na facebooku >>
Komentáře